top of page

ON LINE PREDŠKOLA

Program pripreme za školu je obvezan za svu djecu u dobi jedne godine pred polazak u školu.

Program se provodi u sklopu vrtića kao dio redovnog 10-satnog programa ili u skraćenom obliku od 250 sati - za djecu koja nisu upisana u vrtić.

Ukoliko nema predškolske ustanove, program se provodi najčešće u školi.

Na ovim stranicama možete pronaći sve informacije o pripremi za školu te radne listove pomoću kojih možete sa svojim djetetom vježbati vještine i sposobnosti koje su neophodne za kasnije kvalitetno usvajanje školskog gradiva.

Spremnost za školu

Neke važne činjenice:

Kako se djeca razvijaju različitim tempom u fizičkom, ali i u psihičkom smislu, djeca iste kronološke dobi biti će na različitom            stupnju zrelosti.

Na početku školovanja potrebna je razvijenost sve složenijih određenih vještina kao preduvjet za čitanje i pisanje (bazne vještine daljnjeg školovanja).
Važno je da do početka školovanja dijete stekne dovoljnu spretnost ruke i prstiju te razvije dovoljnu senzomotornu                koordinaciju.

Dijete treba prihvatiti naše zahtjeve i objašnjenja o ograničenjima koja mu postavljamo.
Naši namjerni postupci (uvjeravanje, objašnjavanje, nagrađivanje i kažnjavanje) - razvijamo kod svoga djeteta željeno ponašanje koje podrazumijeva i emocionalnu kontrolu- dijete mnogo toga uči oponašajući nas i druge koji ga            okružuju.

Dijete postepeno razvija različite socijalne vještine kakve su npr. suradnja, popuštanje, iskazivanje vlastitih potreba, stvaranje prijateljstva i dr..
Što je dijete više među drugom djecom, u igri, to će biti više prilike da upozna reakcije i emocije drugih prema sebi, da se zaštiti, da nauči kako uspješno                 komunicirati…

Najveća novost koja se javlja pri polasku u školu svakako je učenje pisanja i čitanja.
Da bi dijete moglo savladati te vještine potrebna je dobra govorno-jezična usvojenost, jer je pisanje i čitanje usko povezano sa govorom i jezikom.

Učenje čitanja i pisanja zapravo je nastavak jezičnih vještina koje je dijete već razvilo.

Utvrđivanje spremnosti za školu

Intelektualna i psihička zrelost – posebni testovi zrelosti za školu
U testovima se stavlja težište na ispitivanje fine motoričke koordinacije – ona je tijesno povezana s razvojem govora i ostalih viših psihičkih funkcija djeteta.

Neka djeca dostići će optimalni stupanj razvoja prije, a neka poslije 6 godina.
U normalnim uvjetima razvoja zrelost će se obično iskazati kao buđenje interesa da se napravi ili izvede određena aktivnost.
Mnogi roditelji griješe u tome što prije početka škole forsirano uče dijete pisati i čitati.

Iskustva pokazuju da je neusporedivo bolja priprema za školu ona koja se odvija putem igara i aktivnosti djeteta u kojima ono mora upotrijebiti svoje ruke i prste.
Roditelji trebaju samo ponuditi materijal, i što je najbitnije, pokazati interes za ono što dijete radi.

Djetetovu spremnost za učenje treba iskoristiti, dati mu vremena i poticati ga.
Ljutnja na dijete zbog sporosti, grdnja zbog nespretnosti, brzo dovodi do gašenja interesa za vježbanje.

Ako dijete polazi vrtić u prilici je svakodnevno testirati svoje socijalne vještine te stupanj emocionalne kontrole..
Otežani početak školovanja mogu imati djeca koja:

  • još uvijek izrazito teško podnose odvajanje od roditelja

  • često plačem reagiraju na manje nesporazume unutar grupe te stalno traže zaštitu odgajatelja

  • izuzetno su povučena i nikada se spontano ne obraćaju odgajatelju i drugoj djeci 

Što bi dijete trebalo znati prije polaska u školu?

GRAFOMOTORIKA: Posjeduje fleksibilnost šake i prstiju, pravilno drži olovku, linija mu je jasna, adekvatnog pritiska. Po uzorku zna povlačiti linije od crte do crte, od točke do točke, ravne kružne i valovite linije. Precrtati likove: krug, trokut, kvadrat i romb. Pisati svoje ime velikim tiskanim slovima.

PROSTORNI ODNOSI: Razumije prostorne odnose: gore, dolje, ispred, iza, na, u, ispod, iznad. Usvojilo je orijentaciju:
- na tijelu (desna/lijeva ruka, desna/lijeva noga, desno/lijevo oko)
- u prostoru (što je desno od njega, a što lijevo, zna odrediti smjer kretanja)
- na papiru (što je na desnoj strani papira, a što je na lijevoj).

VREMENSKI ODNOSI: Razumije vremenske odnose: prije, poslije, jutro, podne, večer, prijepodne, poslijepodne. Poželjno je da poznaje dane u tjednu, jučer, danas, sutra.

MATEMATIČKE VJEŠTINE: Broji do 20, brojanje s prekidom, brojanje unatrag od 10 do 0. Snalazi se u pojmovima više, manje, oduzmi, dodaj. Razumije pojam skupa: što sve spada u neki skup, a što ne (klasifikacije po obliku, veličini, težini, boji), uspoređuje dva skupa (gdje ima više, a gdje manje elemenata), zna da se dodavanjem skup povećava, a oduzimanjem smanjuje. U skupu od 10 elemenata zna rezultat dodavanja za jedan i oduzimanja za jedan uz pokazivanje. Povezuje brojku uz količinu (npr. brojka 9 = devet elemenata). Mjereći može usporediti koji su predmeti duži, veći, širi.

GOVOR I JEZIK: 

Pravilno izgovara sve glasove. Pravilno se gramatički izražava (koristi množinu, jedninu, zamjenice, govori pravilno u rodu i padežu). Zna verbalno definirati jednostavne pojmove (primjerice, što je stolac?, a u definiciji spominje čemu stolac služi, kakvog je oblika, od čega je napravljen i sl.). Zna verbalno iskazati po čemu su neke stvari, bića, pojave slični, a po čemu su različiti. Zna prepričati kraći događaj ili priču u pravilnom slijedu: uvod, tijek, završetak.

PREDČITALAČKE VJEŠTINE: Može rastaviti poznate riječi na slogove. Prepoznaje i imenuje kojim glasom počinje i kojim glasom završava riječ. Zna imenovati riječi na zadani glas (igra „na slovo na slovo“).Prepoznaje je li zadani glas na početku riječi, na kraju ili u sredini. Zna rastaviti jednostavne riječi na glasove. Od pojedinih glasova zna sastaviti jednostavnu riječ (npr., M-A-M-A, O-K-O i sl.). Prepoznaje simbole slova i brojeva.

KONCENTRACIJA: 

Na zadatku se može zadržati 15 - 20 minuta, a trajanje igre može biti i 60 minuta uz kratke otklone pažnje.

OPĆI POJMOVI O SEBI I DRUGO: 

Zna ime i prezime, adresu i mjesto stanovanja, imena i zanimanja ukućana, svoju dob, prepoznaje i imenuje boje, prepoznaje okuse (kiselo, slatko, slano, gorko), vruće/hladno,

članove obitelji: majka/otac/baka/

djed/brat/sestra.

 

Vježbe
grafomotorike

U nastavku možete pronaći listiće s vježbama grafomotorike:

bottom of page